Bez tego nie byłoby prądu - abc energia

sprzedaż używanych transformatorów

Czym są transformatory?

Wiele osób nie mających na co dzień do czynienia z elektryką, nie wie, co oznacza termin "transformator". Jest on znany dla początkującego elektryka i specjalistów w tej dziedzinie, którzy odpowiadają na to pytanie: tranforma

Bez tego nie byłoby prądu - abc energia sprzedaż używanych transformatorów
tory to maszyny elektryczne.

Do czego służą? To najlepiej wyjaśnia sama nazwa. Transformator (z łacińskiego: transformare - przekształcać) przenosi energię elektryczną prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, z zachowaniem pierwotnej częstotliwości.

Istnieje wiele rodzajów transformatorów. Jest to spowodowane zapotrzebowaniem na nie w zarówno w systemie elektroenergetycznym (gdzie używa się przede wszystkim transformatorów wielkiej mocy) przy przesyle energii elektrycznej na znaczne odległości oraz jej rozdzielaniu, jak również w zakładach przemysłowych, czy w gospodarstwach domowych.

Jednym z rodzajów transformatorów są tzn. transformatory do zadań specjalnych. Należą do nich przekładniki, transformatory prostownikowe i spawalnicze, autotransformatory, transformatory miniaturowe i przesuwniki fazowe.

Dlatego, że transformatory mają tak różnorodne zastosowanie, obecnie ich zakres mocy jest równie bardzo szeroki. Te najmocniejsze mają 1 GVA, zaś te najsłabsze - 1 VA lub mniej. Napięcia stosowanych transformatorów wynoszą od kilku woltów do setek kilowoltów.
Mimo takiej różnorodności w typach transformatorów, zakresach ich mocy i napięć - zasada ich działania jest zawsze taka sama.

Transformator składa się z dwóch elementów: stalowego rdzenia i uzwojeń.

Definicja transformatora i jego działanie może być bardzo skomplikowaną zagadką, ale w rzeczywistości nie jest to tak trudne do zrozumienia, jak by się mogło wydawać.


Dzisiejsze urządzenia i instalacje są coraz

Obecnie zawód elektryka to bardzo dobry wybór dla młodzieży, która ma przed sobą wybór drogi zawodowej. Jest to bardzo dobrze opłacana praca, a obecnie brakuje dobrze wykwalifikowanych fachowców. Okazuje się, że dobry elektryk może często zarobić więcej od pracownika biurowego. Przez ostatnie kilkanaście lat polskie szkolnictwo zawodowe i techniczne zostało zaniedbane, stąd odczuwalne braki na rynku pracowników budowlanych. Obecnie najlepszym wyborem dla adeptów zawodów związanych z elektryką jest technikum elektryczne. Co prawda edukacja w nich trwa dłużej, niż w tradycyjnym technikum, ale za to uczeń ma szansę bardziej dogłębnego poznania zawodu i budowy tak skomplikowanych urządzeń, jak na przykład tranformatory. Absolwent takiej szkoły z pewnością nie będzie narzekać na brak pracy po zakończeniu edukacji. Wielu ludzi nie ma pojęcia jak działa prąd, więc prace związane z instalacją elektryczną najczęściej powierza się fachowcom. Jest to z resztą bardzo rozsądna decyzja, majsterkowanie przy urządzeniach elektrycznych bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności może zakończyć się tragicznie. Powodem wielu pożarów są zwarcia elektryczne, część z nich to z pewnością wynik nieumiejętnych chałupniczych robót przeprowadzanych przez niewykształcone osoby. Często oszczędność kilkuset złotych prowadzi do utraty całego dobytku. Dzisiejsze urządzenia i instalacje są coraz bardziej skomplikowane, stąd tym bardziej warto skorzystać z usług profesjonalnych specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i narzędzia.


Są one wykorzystywane zazwyczaj do zmiany

Transformatory to urządzenia, które zaliczają się do maszyn elektrycznych. Są one wykorzystywane zazwyczaj do zmiany właściwości przepływającego prądu. W elektryce wykorzystywane są celem zmiany napięcia między kolejnymi etapami przesyłu. Poniżej przedstawiono budowę, działanie oraz zastosowania transformatorów.
Transformatory złożone są z rdzenia wykonanego z materiału ferromagnetycznego, w którym zamyka się strumień magnetyczny oraz z minimum dwóch uzwojeń sprzężonych ze sobą magnetycznie. Uzwojenia te tworzą obwody elektryczne transformatora, a rdzeń stanowi obwód magnetyczny. Powyższe elementy nazywane są czynnymi częściami transformatora. Część, na którą nawinięte są uzwojenia, nazywa się kolumną, zaś część zamykająca obwód magnetyczny to jarzmo. Przestrzeń zawarta między kolumnami i jarzmami to okno.
Działanie transformatora polega na tym, że jedno z uzwojeń podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Skutkuje to przepływem w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wpływa na powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki. Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych tworzy zjawisko indukcji elektromagnetycznej – powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna, czyli napięcie.
Transformatory znajdziemy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zmiana napięcia prądu zmiennego. 
Transformatory znajdują swoje zastosowanie w stacjach przesyłowych prądu. Przesył odbywa się przy użyciu prądu o większym napięciu, a stacje transformatorowe zamieniają go na prąd o napięciu 230V, który dostarczany jest do naszych gniazdek. Na co dzień z transformatorami
możemy spotkać się w odbiornikach radiowych, zasilaczach do żarówek energooszczędnych, agregatach spawalniczych i wielu innych miejscach.
Transformatory stosuje się w różnych urządzeniach, takich jak np. wzmacniacze mocy, telewizor, linie elektryczne, zasilacz do komputera, ładowarka do telefonu itp. Transformatory to przede wszystkim elektryka, z którą codziennie mamy styczność.


Uwaga: błąd w słowie kluczowym "tranformatory"



© 2019 http://abc-energia.imt.elblag.pl/